Ceyhan Kaymakamı Özel Röportaj
yüreğir belediye başkanıyla özel röportaj
AdanaHaberleri.com Dev Anket

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’la Size Özel

Paylaş  

Mahmut Çelikcan Kimdir?

Mahmut Çelikcan 1964 Yılında Adana’da doğdum  ,1987 Yılında Karayolları Genel Müdürlüğünde işe başladım. 1989-1993 Diyarbakır Karayolları Bölge Müdürlüğünde; Kontrol Mühendisi olarak işe başladım.  1993-2003 Mersin Karayolları Bölge Müdürlüğünde; Kontrol Şefiği, Başmühendislik, Bölge Müdür Yardımcılığı yaptım. 2003-2005 Mersin Karayolları Bölge Müdürlüğünde bölge müdürü olarak çalıştım. 2005-2007 Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğünde bölge müdürü olarak çalıştım.

16 Ocak 2009 Yüreğir Belediye Başkanlığına adaylığımı koydum ve Adaylığı  29 Mart 2009 Seçimlerinde Yüreğir Belediye Başkanı Seçildim.

Yüreğir’de Nerden Nereye geldiniz?

Yüreğir Belediye Başkanlığı görevine geldikten sonra vatandaşlarımızın istek ve taleplerini yaptırdığımız anketlerle belirledik. İdari yapılanmayı tamamladık. Personeline maaşını ve borcunu ödeyemez hale gelen belediyeyi tekrar ayağa kaldırarak, devasa hizmetler üreten kurumsal bir kimlik kazandırdık. Planladığımız projeleri bugün birer birer hayata geçiriyoruz. Belediyemiz artık personeline düzenli bir şekilde maaşını ödeyen, esnafların ve vatandaşların güvendiği, en çok yol yapan, Kültür Evleri gibi önemli hizmetlere imza atan bir kurum haline geldi

 Bütün vatandaşlarımızın ortak istekleri yol idi ve bu konuya ağırlık verdik.

Göreve geldiğimiz günden bu yana sokak, cadde ve bağlı köy yollarımız için 30 milyon TL’lik harcama yaptık. Önümüzdeki iki yıl için ise 20 milyon TL’lik yatırımımızın tüm alt yapısını hazırladık. Bu rakamlar Yüreğir Belediyesinin bizden önce 20 yolda aldığı toplam yol yatırımından daha büyük. Görev süremizin sonuna kadar yol hizmetleri için 50 milyon TL’ den fazla para harcamış olacağız.

Asfalt: Bugüne kadar 200 bin ton (1.600.000 metrekare) asfalt kaplama, 400 bin metrekare sathi kaplama yaptık.

Yüreğir’in toplam 6000 sokağının 2000 tanesinde asfalt yama, 600 sokakta kaplama, 430 sokakta kilitli parke (500.000 metrekare) çalışması yaptık. Yani toplam2.500.000 metrekareyol yapımı gerçekleştirdik.

Köy Yolları Yapımı: 2011 yılının yaz aylarında belediyemize bağlı bütün köy yollarının tesviye ve asfaltlama çalışmalarını bitirdik.

Temizlik çalışmalarını kesintisiz sürdürüyoruz.   Personel ve idari yapılandırmayı tamamladık. 8 adet sıkıştırmalı çöp kamyonu alıp Römorklu traktörlerle çöp toplama işine son verdik.

2500 adet çöp konteynerı alarak Yüreğirin sokaklarına yerleştirdik.  Yüreğirli artık ağzı açık ve çevreye pis koku yayan varillerden kurtulmuş durumda.

İlçemizin 3 değişik bölgesine çöp aktarma istasyonu kurarak yakıttan ve işgücünden tasarruf ettik. Çöplerimiz artık daha hijyenik bir şekilde ilçe dışına taşınıyor.

Yeni aldığımız konteyner yıkama araçları ile çöp konteynerleri bulundukları yerde yıkanıp çevreye pis koku yaymasının önüne geçiliyor. 1000 adet ayaklı çöp kovası alıp sokak ve caddelere yerleştirdik.

HİZMET ARAÇLARI PARKURU

Yüreğir’de temizlik, yol, cenaze, park-bahçeler, numarataj, fen işleri ve diğer tüm belediye hizmetlerinin etkin ve hızlı olarak gerçekleştirilmesi için belediye araç parkımızın ihtiyacı olan onlarca aracın alımını yaptık

 8 adet çöp toplama Aracı,

1 adet greyder,

3 adet cenaze aracı,

1 adet greyder,

18 adet motorsiklet,

5 adet damperli kamyon,

1 adet paletli ekskavatör

1 adet çekici tır,

1 adet konteynır yıkama aracı,

3 adet silindir,

6 adet çift kabinli pikap

1 adet asfalt kazıma makinası

1 adet asfalt serme (finisher)

 

 

Kültür Evleri nedir?

Kültür Evleri projeniz şu an ne aşamada ve beklediğiniz verimi alabiliyor musunuz?

 

Yüreğir ilçe nüfusunun takriben yarısı iç göçle oluşmuştur. Göçle gelen vatandaşlarımız çok farklı etnik, kültürel ve sosyal özellikler taşımaktalar. Bu farklı kültürleri tanıştırıp kaynaştırmak aynı zamanda ‘’kent kültürüne uyumlarını sağlamak’’ bizim için çok öncelikli idi. Ardından iç göçle gelen insanların kalabalık nüfuslu, dar gelirli ve genellikle meslek sahibi olmayışlarından dolayı mesleki eğitim almalarını sağlamak bizim için kaçınılmaz oldu. Biz Kültür Evleri ile kent yaşamına uyumu, farklılıklarımızı ortak zenginliğe dönüştürmeyi ve vatandaşlarımızı meslek sahibi kılmaya yönelik olarak planladık.

Levent Mahallesi/Çetin Topçuoğlu

Yamaçlı Mahallesi/ Mevlana

19 Mayıs Mahallesi/Ahmet Yesevi

Kiremithane Mahallesi/Yunus Emre

Kışla Mahallesi/ Mehmet Akif Ersoy

Kültür Evlerimiz tamamlandı. Ulubatlı Hasan Mahallemizde inşaatımız hızla ilerliyor, onu da bu yılsonuna kadar açmayı planlıyoruz. Hedefimiz görev süremiz sonuna kadar sayılarını 10’a tamamlamak. Bugünlerde sırayla resmi açılışlarını yapıyoruz. İlk olarak Çetin Topçuoğlu Kültür Evimizin açılışını yaptık. 20 Nisan tarihinde Yamaçlı/Mevlana Kültür Evini açmaya hazırlanıyoruz. Fakat bu mekânlarda bahsettiğim eğitim, meslek edindirme, toplantı, seminer, bilgilendirme gibi faaliyetlerimiz organize ve geniş katılımlarla sürüyor

Kültür Evlerimiz şu anda bölgemizde önemli bir eksikliği gidermiş durumda. Düzenlenen eğitim seminerleri, toplantılar ve düzenlenen kurslardan binlerce vatandaşımız faydalanıyor.

 

Otistik Çocukları Eğitim Merkezi Müjdesi vermiştiniz bu proje ne aşamada?

Yunusoğlu eski belediye binasını bu projeye tahsis ettik tadilat çalışmalarımız devam ediyor. Bu merkezde ilçemizde ikamet eden 25 otistik çocuğumuz sürekli kalabilecek ve hastalığı ile ilgili her türlü eğitimi alacaklar.

 

 

Hoş geldin Bebek kampanyasını Yüreğir halkı nasıl karşıladı?

 

Belediyecilik hizmetleri doğumdan ölüme, tüm hayatı kapsayan uzun ve zorlu bir süreçtir.

Bu anlayışla ilçemizde yeni  dünya’ya gelen bebeklerimizi ve ailesini ziyaret edip bu konuda eğitim almış personellerimizle bilgilendiriyoruz. Biz bu ilçeyi ve bu imkânları bebeklerimizden ödünç aldık, onlara layık oldukları aydınlık bir gelecek hazırlamaya çalışıyoruz.

Bebeklerimizi ve ailelerini ziyaret ederken aynı zamanda sokağın, mahallenin sorun ve isteklerini de tespit etmiş oluyoruz. Amacımız ilçemizde sağlıklı nesillerin yetişmesine vesile olmaktır.

Her gün yeni doğum yapılan ortalama 20 evi ziyaret ediyoruz. Bu uygulamayı başlattığımız günden bu yana uzman ekiplerimizle 1500 ailemizi ziyaret ettik.

Bu özgün proje ile, Yüreğir’in aydınlık yarınlarına umut olduk… Her Yeni Doğum, Yeni Bir Umut:

Yüreğir’de doğan çocuklarımız hepimiz için yeni bir umut, Yüreğir bahçesinin taze çiçekleri ve hayat kaynaklarıdır. Çocuklarımızı doğduğu andan itibaren hayata hazırlamayı ve sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamayı görev edindik.

 

Kentsel Dönüşümün Yüreğir ve Adana’ya ne gibi katkıları olacak?

 

Bir bölgenin kalkınmasında inşaat çok önemlidir. 200 kalemden fazla malzeme kullanılmaktadır. Buda bölge ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır.

Yüreğir de ise Kentsel Dönüşüm hayati önem taşımaktadır. Çünkü son depremlerde yaşanan can kayıplarının en büyük nedeni yapıların deprem yönetmenliğine uygun olmamasıdır. Yüreğir de ise yapıların yüzde 90’nı kaçak ve deprem yönetmeliğine aykırı durumda.  Olası bir depremde Yüreğir de birçok bina yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

En önemlisi ise aradan sadece bir nehir geçmesine rağmen 2 ilçe arasında gelişmişlik farkı çok fazladır.  Aradaki gelişmişlik farkını ancak kentsel dönüşümle giderebiliriz. Bu yönüyle özellikle Yüreğir de kentsel dönüşüm çok önemlidir.

 

 

Bu yoğun temponun içerisinde evinize vakit ayırabiliyor musunuz ve ev halkı yoğun çalışmalarınızdan şikâyetçi mi?

Belediyedeki yoğunluk dolayısıyla evin bütün yükü eşimin üzerinde. Evime ve çocuklarıma yeterince zaman ayıramıyorum. Belediye başkanlığı bu anlamda çok yıpratıcı, yorucu ve fedakârlık isteyen bir görev. Üstelik fedakârlığı sadece sizden değil tüm sevdiklerinizden de istiyor. Tesellimiz hizmetlerimizden dolayı aldığımız hayır dualarıdır.

Son olarak Yüreğir Halkına söylemek istedikleriniz nelerdir?

Yüreğir ekonomik olarak fakir bir bölgemiz. O yüzden elimizdeki imkânları en iyi, en doğru, adaletli ve en ekonomik kullanmak zorundayız. Bunu da seçildiğimiz günden bu yana çok şükür uyguladık. Ancak yılların ihmalini bir kalemde kapatamıyoruz. En büyük sıkıntımız olan yollarımızda son 20 yılda yapılan çalışmadan daha fazla çalışma yapmamıza rağmen  hala yapacak çok işimiz var. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.

 Yüreğir Belediyesinin kendi binasından başka bir tane tapulu yeri yokken çok şükür kültür evlerimizi hizmete açarak Yüreğir halkımızın hizmetine sunduk.

 www.adanahaberleri.com

Paylaş  

VİDEOLAR